Bitcoin není anonymní. A tahle kauza to ukázala naplno

O kauze darovaných bitcoinů Ministerstvu spravedlnosti asi už v téhle republice ví každý. Ministerstvo tyto darované bitcoiny prodalo a získalo miliardu do státní kasy. Kauza je však zvláštní v tom, že se moc často nestává, aby státu někdo věnoval takhle velkou částku „jen tak”. Samozřejmě to vzbuzuje plno otázek…

Komentovat kauzu nechci, spíše se ponořím do toho, jak vlastně bitcoin a peněženky fungují – dohledatelnost transakcí a transparentnost bitcoinu. protože právě tohle je zajímavá část, která snad pomůže lidem více bitcoin chápat.

Edukace tak, jak ji mám ráda 😀

❌Bitcoin se hodí pro praní peněz 

Bitcoin je něco jako digitální hotovost. V dnešní době už jsou transakce díky nástrojům jako Chainanalysis označované a dohledatelné. Každopádně v minulosti se používal na cokoliv. Tak jako hotovost…

Používá se Bitcoin opravdu k praní špinavých peněz?

Bitcoin má transparentní databázi

Kdokoliv si může kdykoliv tuto síť procházet. Síť uchovává veškeré pohyby transakcí a tedy všechnu transakční historii jednotlivých bitcoinových adres (peněženek). Celou databázi můžete sledovat na stránkách blockchain.com, blockchair.com nebo na mojí oblíbené mempool.space .

 

Vidíte tam bitcoinové bloky, real live transakce, těžební pooly, kdo vytěžil poslední blok, kolik je momentální odměna za bloky, kolik stojí transakce na btc, apod. Proto ve chvíli, kdy vám někdo sdělí svou btc adresu, můžete se prostě jít podívat na celou jeho transakční historii. 

 

Bitcoin je pseudonymní

Přesto, že bitcoin je zcela transparentní, síť vznikla tak, aby zachovávala soukromí v tom smyslu, že není důležité, kdo ji používá. Přístup k ní musí mít z pozice open-source technologií a decentralizace úplně každý. 

Takže v síti vystupujete pod svými bitcoinovými adresami. Jak se ale někdo dozví, že tato adresa jsem já?

Existují dvě situace:
⚈ Veřejně oznámím svou bitcoinovou adresu.
⚈ Použiji centralizovanou burzu či směnárnu, ze kterých si po nákupu převedu btc na vlastní peněženku nebo chci btc ze své peněženky přesunout a na těchto místech prodat. U burz a směnáren totiž procházíte procesem KYC (ověření identity), tzv. se kycnete.
Poznámka: Do hry vstupuje regulace Travel Rule, kvůli které bude povinností kryptobyznysů požadovat potvrzení vlastnictví vaší btc/krypto peněženky a tyto informace se budou sdílet napříč dalšími kryptobyznysy. O Travel Rule se rozepisuji více v článku: https://coinmate.io/cz/regulace-travel-rule/

📚 Jak fungují btc adresy/peněženky?

Bitcoinové adresy fungují trochu jako účty v bance – banka a ty vidíš svou transakční historii. V případě bitcoinu jsou peněženky a jejich veškerá transakční historie veřejné a tou bankou jsi pomyslně u Bitcoinu ty. Nemusíš se nikoho ptát a registrovat, stačí jen digitální peněženka.

Technická vsuvka…
Bitcoin a kryptoměny fungují na asymetrické kryptografii – existenci jednoho páru klíčů – veřejný a privátní klíč. Tento pár je schovaný pod tvou bitcoinovou adresou (což je hash, neboli digitální otisk veřejného klíče), kterou ti vygeneruje tvá bitcoinová peněženka. Představ si to tento pár klíčů jako email (btc adresa) a heslo (privátní klíč, který může podepisovat a potvrzovat transakce). E-mailových adres neboli btc adres si můžeš vygenerovat, kolik chceš a taky „není problém” bitcoinovou adresu prozradit. Nikomu by se ale neměl do ruky dostat tvůj privátní klíč a hlavně seed

Teď to bude zapeklitější – s privátním klíčem nijak nenakládáš, je na pozadí toho všeho. Seed je ale něco, co potřebuješ a co nesmíš nikde nikomu dát. Seed ti generuje tvá btc peněženka a je to vlastně kořenový klíč, který generuje páry klíčů (veřejný a privátní). 

Proto je tak v komunitě známá věta „Not your keys, not your coins“.

Pokud máš seed, tak se můžeš ke svému btc dostat z jakéhokoliv zařízení. To však nebyl případ v týhle kauze. Před rokem 2014 neexistovaly hardwarové peněženky, kde je standardem používat seed. Koncept začal vznikat někdy kolem 2012 a seedy nebyly běžné. Většina tak měla k dispozici jen ten pár klíčů uložený na harddiscích a počítačích.

Dneska jen krátce. O fungování bitcoinu pořádáme workshopy a školení, kde vysvětluju více. Kouknout můžeš například na záznam z května 2024.
Kauzu hezky technicky shrnul pan Krištoufek: https://x.com/lkristoufek/status/1928702638800994573

 Bavilo tě to?

Pošli lásku nebo bitcoiny 😄 

Článek napsala Dominika.
Od roku 2019 se věnuje vzdělávání o Bitcoinu – tehdy začínala ve startupu, kde analyzovala blockchainové záznamy a tvořila první edukativní materiály. Má za sebou sepsání Kryptohandbooku, tvorbu vzdělávacích článků a příspěvků pro HvK, organizaci Kryptobazaru v Paralelní Polis s přednáškami i tvorbu obsahu pro workshopy, kde se zaměřuje na vysvětlování praktických aspektů Bitcoinu. Od roku 2022 jsou tyto workshopy hlavní vzdělávací aktivitou spolku Holky v kryptu.

Nepravidelně publikuje rozhovory se ženami z prostředí Bitcoinu a krypta, aby odpověděla na častou otázku „A k čemu vám ty bitcoiny vlastně jsou?“

Stojí za vzdělávacími kurzy pod hlavičkou Krypto Akademie Coinmate, kde má na starosti obsah a rozvoj vzdělávací sekce.

Další články

Schovej ten bitcoin

Schovej ten bitcoin

Schovej ten bitcoin   Takový ten moment, když se chceš po dlouhé době podívat na svoje bitcoiny nebo krypto na Trezoru… Vždycky je to trošku stres: jestli si pořád pamatuješ...

Workshop Jak na Bitcoin prakticky

Workshop Jak na Bitcoin prakticky

Workshop Jak na Bitcoin prakticky V roce 2022 jsme daly dohromady workshop Jak na kryptoměny bezpečně a prakticky, kde ukazujeme, jak funguje bitcoin a jak se v tomhle světě...

Digitální bezpečnost. Nevanilkově

Digitální bezpečnost. Nevanilkově

Digitální bezpečnost. Lehce nevanilkově. Přejdu rovnou k věci. Od 2021 se kromě Bitcoinu, kryptoměn a holek věnuji i digitální bezpečnosti. Je to nutný a chceme, aby se každý...

Ukázka scamů

Ukázka scamů

Ukázka scamů Pokud se pohybujete v kryptu, tak dříve nebo později na vás můžou vyskočit fakt divné věci. Je lepší být připraven na nějaké ty podvody. Pojďme se podívat na ukázky...

Globální index adopce kryptoměn v roce 2022

Globální index adopce kryptoměn v roce 2022

Globální index adopce kryptoměn v roce 2022Jak probíhá adopce krypta zezdola, “obyčejnými lidmi”?Mohli bychom snadno sestavit žebříček zemí podle hrubého objemu kryptoměnových...