Globální index adopce kryptoměn v roce 2022

Jak probíhá adopce krypta zezdola, “obyčejnými lidmi”?
Mohli bychom snadno sestavit žebříček zemí podle hrubého objemu kryptoměnových transakcí, tak bychom přímo viděli, kde probíhá nejvíce aktivit s kryptoměnami. Ale to není to, co nás zajímá. Cílem našeho indexu je změřit, kde nejvíce lidí vkládá do kryptoměn největší část svých peněz. Aktivity institucí a firem jsou pro žebřížek sice důležitá, ale chceme také upozornit na země, kde se digitálním aktivům nejvíce věnují individuální, neprofesionální investoři.

Globální index adopce kryptoměn 2022 Top 20

Info ke tvorbě indexu
Seřadili jsme všech 146 zemí, pro které máme dostatek údajů z pěti ukazatelů. Čím více se konečné skóre země blíží 1, tím vyšší je její pořadí.

Seznam 20 zemí a jejich skóre

Klíčové závěry z indexu adopce kryptoměn v roce 2022

Celková adopce se v rámci medvědího trhu celosvětově zpomaluje, ale zůstává nad úrovní před nástupem býčího trhu.
Naše údaje ukazují, že celosvětová adopce se v posledním roce vyrovnala poté, co od poloviny roku 2019 trvale rostla. Na tento trend se podíváme v následujícím grafu, kde aplikujeme naši metodiku indexu celosvětově tak, že čtvrtletně sečteme skóre indexu všech 154 zemí, a to od 2. čtvrtletí 2019 do současnosti. Toto číslo opět přeindexujeme, abychom ukázali růst adopce v čase po celém světě.

Celosvětová adopce kryptoměn dosáhla svého současného historického maxima ve
2. čtvrtletí roku 2021. Od té doby se adopce pohybuje ve vlnách – klesla ve 3. čtvrtletí, kdy došlo k poklesu cen kryptoměn, odrazila se ve 4. čtvrtletí, kdy jsme viděli odraz cen na nová historická maxima. V posledních dvou čtvrtletí klesala, protože jsme vstoupili do medvědího trhu. Přesto je důležité poznamenat, že globální adopce zůstává výrazně nad úrovní před rokem 2019, tedy v době kdy byl býčí trh.

Údaje naznačují, že mnozí z těch, které v letech 2020 a 2021 přilákaly rostoucí hodnoty kryptoměn, zůstali a nadále investují značnou část svého majetku do digitálních aktiv. To je také vychází i z našeho předchozího výzkumu, který ukázal, že trhy s kryptoměnami byly během nedávných poklesů překvapivě rezistentní. Velcí, dlouhodobí držitelé kryptoměn, pokračují v držení krypta i během medvědího trhu. I když jejich portfolia ztratila na hodnotě, tyto ztráty ještě nejsou uzamčeny, protože kryptoměny neprodali. Údaje z on-chain dat naznačují, že tito držitelé jsou optimističtí a trh se odrazí ode dna, což udržuje fundamenty trhu relativně zdravé.

Emerging markets dominate the Global Crypto Adoption Index

Jak uvádíme dále ve zprávě, uživatelé v zemích s nižšími středními a vyššími středními příjmy (Vietnam, Filipíny, Ukrajina, Indie, Pákistán, Nigérie, Maroko, Nepál, Keňa a Indonésie; Brazílie, Thajsko, Rusko, Čína, Turecko, Argentina, Kolumbie a Ekvádor) se často spoléhají na kryptoměny, aby mohli posílat finanční prostředky, chránit své úspory v době volatility fiat měny a uspokojit další finanční potřeby, specifické pro ekonomiku dané země. Tyto země mají také tendenci opírat se o bitcoiny a stablecoiny více než jiné země.

Vietnam se drží na prvním místě, USA skočilo na páté místo, Čína se vrátila do první desítky

Vietnam se již druhým rokem po sobě umístil na 1.místě v adopci krypta. Pohled na dílčí žebříčky ukazuje, že země vykazuje extrémně vysokou kupní sílu a adopci podle počtu obyvatel napříč centralizovanými, DeFi a P2P kryptoměnovými možnostmi. Lásku ke kryptoměnám ve Vietnamu zaznamenaly i další zdroje. Průzkum provedený v roce 2020 zjistil, že 21 % vietnamských spotřebitelů používá nebo vlastní kryptoměny – stal se tak v pořadí druhým po Nigérii (32 %), a míra přijetí od té doby pravděpodobně jen vzrostla u obou. Zprávy z místních médií naznačují, že hry založené na kryptoměnách, včetně her play-to-earn (P2E) a move-to-earn (M2E), jsou v zemi jihovýchodní Asie obzvláště populární. To platí nejen pro uživatele, ale i pro tvůrce, protože nejúspěšnější hra P2E Axie Infinity sídlí v Ho Chi Minh a její úspěch inspiroval další startupy se zaměřením na gaming a krypto.

Čína se letos vrátila do první desítky našeho indexu poté, co se v roce 2021 umístila na 13. místě. Dílčí indexy ukazují, že Čína má obzvláště silnou pozici ve využívání centralizovaných služeb. Celkově se umístila na druhém místě v objemu transakcí očištěných o kupní sílu, a to jak na celkové, tak na maloobchodní úrovni. To je obzvláště zajímavé vzhledem k zásahu čínské vlády proti aktivitám v oblasti kryptoměn, který zahrnuje zákaz veškerého obchodování s kryptoměnami ze září 2021. Vypadá to, že tento zákaz byl buď neúčinný, nebo byl slabě vymáhán.

Medvědí trh nesnižuje adopci, která nastala za býčího trhu

Jak jsme uvedli výše, i když se s nástupem posledního medvědího trhu růst stal sporadičtějším, globální adopce zůstává výrazně nad úrovní, která předcházela býčímu trhu v roce 2020. Údaje naznačují, že kritická masa nových uživatelů, kteří vložili kapitál do kryptoměn v období růstu cen, má tendenci zůstat i při poklesu cen, což umožňuje ekosystému trvale růst v čistém vyjádření napříč tržními cykly. Jedním z důvodů může být hodnota, kterou uživatelé na rozvíjejícím se kryptoměnovém trhu získávají. Důvodem proč země dominující v adopci spočívá z velké části proto, že kryptoměny poskytují jedinečné, hmatatelné výhody lidem žijícím v nestabilních ekonomických podmínkách. Tuto dynamiku více prozkoumáváme v celé zprávě.

    • Text je překladem části klíčových výsledků z uceleného reportu The 2022 Geography of Cryptocurrency Report. Originální text najdete na webu Chainalysis.

Dominika 

Další články

Ukázka scamů

Ukázka scamů

Ukázka scamů Pokud se pohybujete v kryptu, tak dříve nebo později na vás můžou vyskočit fakt divné věci. Je lepší být připraven na nějaké ty podvody. Pojďme se podívat na ukázky...

Budoucnost kryptoměn – zamyšlení Soni Parke

Budoucnost kryptoměn – zamyšlení Soni Parke

Budoucnost kryptoměn - zamyšlení Soňi ParkeTohle je moje zamyšlení aka report nad tím, jak si krypto aktuálně stojí a co ho možná čeká.   V tomto 27 stránkovém reportu si...

Kryptoměny – k čemu nám jsou?

Kryptoměny – k čemu nám jsou?

Kryptoměny - k čemu nám jsou? Chci investovat? Chci spořit? Chci obchodovat? Chci to sledovat? Chci si to osahat s malým rizikem? Chci mít něco, co mi nevezme stát, policie,...