Krypto slovníček aneb 15+15 základních kryptopojmů

Pohybujete se nově v kryptu a máte pocit, že na vás krypto komunita mluví cizím jazykem? Nebojte, níže najdete 15 často používaných pojmů ze světa kryptoměn, které vám osvětlí základy z krypta a dalších 15 slangových výrazů, na které určitě narazíte.

15 základních krypto pojmů

Airdrop – airdrop často znamená dar v podobě kryptoměny a tokenů. Ten často využívají nové projekty, aby podpořili znalost o svém projektu nebo odměnili své věrné zákazníky.  Pro kvalifikaci na airdrop je často třeba projít snapshotem, tzn. v určitý čas, mít určitý počet tokenů daného projektu na své peněžence nebo udělat nějakou akci, aby se uživatel do airdropu kvalifikovat. Aidrop je v kryptoměnovém světě pararelou pro dividendy v akciích.

Altcoin – Altcoin znamená alternativní měna. Jedná se kategorii projektů, jež chtějí být alternativou k Bitcoinu. Většina altcoinů je postavena na podobném principu jako Bitcoin a využívají technologii blockchainu. V současné době existuje více jak 5000 altcoinů a každý z projektů má různé aspirace: některé jsou “peer-to-peer” měnou, jiné zas plní nějakou funkci v rámci existující platformy.

Bitcoin – Bitcoin je digitální měnou, jež byla vytvořena v roce 2009 neznámým člověkem, jež si přezdíval Satoshi Nakamoto. A oproti fiatu nebo běžným národním měnám (jež existují ve fyzické podobě), se jedná o decentralizovanou digitální měnu, jež je uchována a distribuována na blockchainu. Co to znamená? Neexistuje zde nějaká centrální entita, jež tvoří nové bitcoiny a spravuje transakce na síti, vše funguje díky systému počítačů, kteří jsou zapojení do fungování blockchainu. 

Blockchain – jednoduše řečeno, blockchain je databáze –  speciální technologie k uchovávání informací. Od klasické databáze třeba ve spreadsheetu se liší tím, že shromažďuje nově příchozí data do “bloku”, které se na sebe postupně navazují a tím jsou chronologicky seřazeny. Blockchain může obsahovat různé typy informací. Decentralizované blockchainy jsou neměnitelné a jakmile jednou do něj pošlete data, proces se již nedá zvrátit. Všechny data jsou transparentní a můžete si je vytáhnout z blockchain “prohlížeče” nebo osobního validátoru. 

CeFi – CeFi je zkratkou značící “centralizované finance”. To znamená, že určitý blockchain je v rukou nějaké centralizované firmy, která poskytuje různé finanční služby jako půjčky. Daná firma tak spravuje účty svých zákazníků a kontroluje výplatu úvěrů a půjček.  Příkladem je třeba Crypto.com, Celsius nebo Nexo. 

dApps – jedná se o decentralizované aplikace, jež interagují s blockchainem a jsou mimo kontrolu jedné centralizované entity. DApps jsou většinou aplikace, které jsou “open-source” a jsou provázány s blockchainem. Pro nás jako uživatele, tak většinou skrze dApps máme kontakt s blockchainem, kde se exekuují naše aktivity. Příkladem dApps je třeba MakerDAO, jež je decentralizovaná “banka” na Ethereum blockchainu – můžete si zde půjčit peníze, pokud máte dostatečný kolaterál k zástavě.

DeFi – opakem CeFi je DeFi – decentralizované finance. DeFi poskytuje opět různorodý počet finančních služeb jako obchodování s kryptoměnami nebo půjčky, bez nutnosti nějaké centralizované organizace. Velká část DeFi projektů je postavena na blockchainu Etherea, protože umožňují fungování smart contractů / dApps. DeFi začalo být populární v posledních 2 letech, kdy hodnota DeFi trhu vzrostla z 0 na 1 milliardu dolarů. Příkladem je třeba Uniswap nebo PancakeSwap – decentralizované burzy.

Fiat – fiat je měna vydávanou národními vládami a slouží k platbě nebo výměně hodnoty. Hodnota fiatu není dána něčím podloženým (např. v minulosti byl americký dolar navázán na zlato, nyní už není), ale jen hodnotou, kterou my mu sami dáváme a vnímáme. Jedná se o měny, které známe ze života – dolar, koruna, euro.

Hash – jeden ze základních pilířů blockchainu. Jedná se o šifrovací funkci v rámci kryptoměn, jež po vložení jakéhokoliv inputu se vytvoří výstup v předem definovaných parametrech a definované délce. Zpětně ale již původní zprávu zjistit nelze. Bitcoin využívá hash SHA-256.

Farming – je způsob, jak získat pasivní příjem z kryptoměny v rámci DeFi. Za to, že “farmář” poskytne své kryptoměny do liquidity poolu (likvidní pool), čímž umožní fungování DeFi a decentralizovaných burz, získává odměny v podobě v podobě fee, jež zaplatí ostatní, kteří danou burzu využívají – fee je v podobě různých tokenů. Podobně jako banka, když půjčuje peníze a získává z toho úroky, tak farmář v rámci DeFi zaujímá pozici banky. Podobnou alternativou k farmingu je staking (více níže).

KYC – KYC je zkratkou pro “know your customer” (poznej svého zákazníka) a patří k bankovnímu standardu, jež mají zabránit finančním podvodů, korupci a praní špinavých peněz. Pokud po vás nějaká banka bude požadovat KYC, znamená to, že musí určit vaši identitu, ověřit, že vaše nabyté peníze jste nabyli legálně a určit riziko.

NFT – NFT je zkratkou pro “non-fungible token” (“nezaměnitelný token”). Příkladem zaměnitelných věcí jsou třeba peníze. 1 koruna je 1 koruna a bude stále 1 koruna. Mezi nezaměnitelné věci patří třeba nemovitost nebo auto. A v krypto světě NFT reprezentuje digitální dokument, který reprezentuje unikátní soubor – jako hudbu, obraz, meme či sběratelské kousky, cokoliv vás napadne. Díky tomu, že se NFT nacházejí a distribují na blockchainu, tak můžeme dohledat každou jejich transakci, verifikovat jejich pravost a vlastnictví. 

Smart contracts – jednoduše řečeno, smart contracty jsou podobné IF / THEN  funkcím v Excelu. Jedná se o transakční protokol / algoritmus uložený na blockchainu, který se automaticky spustí, pokud jsou naplněny podmínky protokolu. Díky smart contractu odpadá nutnost mít nějakého prostředníka, který bude proces schvalovat nebo kontrolovat – aktivita je tak automatizovaná a okamžitá. Smart contract nabízí: rychlost, přesnost a efektivitu, zároveň je transparentní a bezpečný, díky blockchain technologii. 

Staking – pro uživatele se může jednat o další způsob pasivního příjmu z krypta. Staking umožňuje uživatelům participovat na validaci blockchainu skrze vložení svého “staku” (vaše jmění v podobě kryptoměn). Tvorba dalšího bloku v rámci blockchainu nezávisí na vyřešení hashe (což je u protokolu, jež využívá Bitcoin), ale na vaší participaci. Odměny ze stakingu vycházejí z předem daného percenta, jež je určeno z podílu: kolik validátorů se účastní, kolik měn/tokenů je v síti atd. Staking probíhá skrze staking pool, do kterého se můžete zapojit např. přes vaši walletku nebo burzu. 

Wallet – neboli peněženka je aplikace, která slouží k uchování vašich kryptoměn. I když, je to trochu zavádějící pojem, protože vaše walletka reálně neobsahuje vaše krypto. Vaše krypto se nachází na blockchainu, ale abyste s ním mohli nakládat dle sebe, potřebujete k tomu privátní klíče, jež slouží jako potvrzení vlastnictví a transakce v digitálním světě. Váš klíč si musíte opatrně a bezpečně schovat, protože jak se běžně říká: “Not your keys, not your bitcoin.” Z toho důvodu je preferované mít větší částky kryptoměn právě v peněžence, než na burzách. Existuje několik druhů crypto peněženek: papírové, hardwarové nebo softwarové. Příkladem bezpečných hardwarových peněženky je třeba Trezor (btw, vyrobeno v Česku ;)) nebo Ledger, jež můžete zakoupit na uvedených odkazech a čím podpoříte chod naší kryptokomunity 🙂

A dále pár slangových pojmů z naší komunity 🙂

15 slangových výrazů ze světa kryptoměn

ATH – když se mluví o ATH, znamená to, že daná kryptoměna dosáhla své rekordní hodnoty – “all time high”.

Bag / Bag holder – když se mluví o bagu nebo bag holderovi, často to značí člověka, jež drží nějaký asset, který stále klesá na hodnotě, dokud nepůjde na 0 nebo v naději, že se trend otočí.

Bull (Market) / Bear (Market) – býčí nebo medvědí trh značí vývoj trhu. Býčí trh ukazuje pozitivní růst, medvědí trh zase pokles dolů.

Buy the dip / buy the fucking dip (BTFD) – když nastane pokles, tak na nic nečekejte a prostě nakupte! “Dip” znamená cenový pokles a je skvělou šancí, jak dokoupit vaši oblíbenou měnu.

DYOR – Do Your Own Research – udělej si vlastní průzkum. Nespoléhej se jen na to, co ti někdo řekne na internetu a protože investování vždy má svoje rizika, udělej si předtím pořádný průzkum. Důvěřuj, ale prověřuj.

HODL – jedná se o překlep slova “hold” neboli anglicky “držet”. Kdo HODLuje, tak kryptoměny drží a neprodává.

Lambo – lambo je slangový výraz pro Lamborghini. Protože cena Lamborghini stojí přibližně 4,5 milionů CZK, věta “When Lambo” nebo “Lambo” ukazuje aspiraci všech, co investují do kryptoměn nebo akcií – až díky tomu zbohatnou, koupí si právě Lambo.

FOMO – Fear of Missing Out je častým úkazem nejen v krypto světě, ale i v obyčejném životě. Je to strach a úzkost z toho, že ostatní jsou součástí něčeho super nebo jsou naložení v dalším kryptu, které jde to the moon, zatímco vy se toho neúčastníte. FOMO je nebezpečné, zejména pokud vás donutí koupit draze nějaké krypto bez rozmyslu.

FUD – je zkratkou pro “fear, uncertainty, doubt”. Příkladem jsou drby a lži, které se snaží vyvolat strach a nejistotu, což vás může přinutit prodat svoje krypto.

Pump & Dump – je forma podvodu, kdy někdo manipuluje cenou kryptoměn. Někdo doslova vypumpuje cenu nahoru, ať už tím, že o ní šíří falešné dobré zprávy nebo láká nováčky v kryptu, aby určitě investovali do tohoto tokenu, což vede k nárůstu ceny. Pak ten někdo na vrcholu prodá (dump) a nechá za sebou jen oči pro pláč těm, kteří nakoupili vysoko.

SAFU – podobně jako HODL pochází SAFU z anglického slova “safe” (bezpečí). 

Shilling – když někdo něco “shilluje”, znamená to, že se vás někdo snaží (často s nekalými úmysly) přesvědčit o tom, jak je nějaký projekt úžasný a skvělý, ač přitom není. Např. Elon Musk rád shilluje Dogecoin.

Shitcoin – aneb jak píše Google, shitcoin je = špatné investiční rozhodnutí. Nekupujte to.

To the moon – neboli “až na měsíc” vyjadřuje naděje, že nějaký asset v hodnotě vyletí nahoru.

Whale – nebo velryba je někdo, kdo vlastní vysokou hodnotu v kryptoměnách. Vzhledem k tomu, že pohyb velryb může výrazně pohnout s cenou kryptoměn, je dobré sledovat třeba tento Twitter účet, jež notifikuje o velkých přesunech 🙂 

Chybí vám nějaký pojem? Napište nám 🙂

Napsala Maya v kryptu

*Článek obsahuje affiliate linky. No a pro pořádek: obsah článku neslouží jako finanční poradenství. DYOR (viz slovníček :)) 

Další články

Ukázka scamů

Ukázka scamů

Ukázka scamů Pokud se pohybujete v kryptu, tak dříve nebo později na vás můžou vyskočit fakt divné věci. Je lepší být připraven na nějaké ty podvody. Pojďme se podívat na ukázky...

Globální index adopce kryptoměn v roce 2022

Globální index adopce kryptoměn v roce 2022

Globální index adopce kryptoměn v roce 2022Jak probíhá adopce krypta zezdola, “obyčejnými lidmi”?Mohli bychom snadno sestavit žebříček zemí podle hrubého objemu kryptoměnových...

Budoucnost kryptoměn – zamyšlení Soni Parke

Budoucnost kryptoměn – zamyšlení Soni Parke

Budoucnost kryptoměn - zamyšlení Soňi ParkeTohle je moje zamyšlení aka report nad tím, jak si krypto aktuálně stojí a co ho možná čeká.   V tomto 27 stránkovém reportu si...

Kryptoměny – k čemu nám jsou?

Kryptoměny – k čemu nám jsou?

Kryptoměny - k čemu nám jsou? Chci investovat? Chci spořit? Chci obchodovat? Chci to sledovat? Chci si to osahat s malým rizikem? Chci mít něco, co mi nevezme stát, policie,...